Borelioza – groźna choroba, czym jest na czym polega i jak przebiega leczenie?
Borelioza to choroba bakteryjna, której przyczyną najprawdopodobniej są bakterie Borellia burgdorferi. Do zachorowania zwykle dochodzi podczas aktywności na zewnątrz, gdzie dojdzie do ukąszenia przez kleszcze. Pajęczaki wydzielają ślinę i zawartość swoich jelit do ciała ukąszonej ofiary, tym samym ją infekując. Niewielu ludzi wie, że choroba tak silnie kojarzona z kleszczami, może być przenoszona także przez inne owady, przykładowo komary, pchły, pluskwy, wszy czy roztocza. Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne, zwłaszcza z uwagi na fakt, że nie każdy zarażony zdaje sobie z tego sprawę.
Borelioza w początkowym etapie zakażenia może objawiać się pojawieniem się rumienia w miejscu ukąszenia. Dlatego tak istotne jest aby po każdym spacerze, kiedy istnieje szansa na to, że doszło do styczności z kleszczami, które mogą przenosić tę chorobę, dokładnie obejrzeć swoje ciało i zlokalizować ewentualne ukąszenie. Warto jest tutaj wspomnieć, że kleszcze najchętniej będą podążały do miejsc szczególnie ciepłych i ukrwionych takich jak pachwiny, miejsca pod kolanami, za uszami i między zgięciem łokciowym. Szczególnie należy sprawdzać właśnie w tych obszarach swojego ciała. Jeżeli okaże się, że niestety kleszcz znajduje się w ciele, nie należy od razu zakładać najgorszego. Prawidłowo usunięty kleszcz niekoniecznie musi prowadzić do przeniesienia choroby, dlatego też tak |istotne jest aby szybko i bezpiecznie usunąć niechcianego gościa.
Borelioza – objawy i wykrycie
Jeśli okaże się, że wokół ukąszenia zauważymy zaczerwienienie i charakterystyczny rumień z białą otoczką jest to sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć. Należy wtedy obserwować miejsce na skórze i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Objawy, które także mogą wskazywać na zakażenie to nudności, wymioty, złe samopoczucie, sztywność karku, czasami też nadwrażliwość na światło i problemy ze wzrokiem.
Zwykle {diagnostykaboreliozy opiera się na podstawie testów ELISA, Western Bolt a także innych wyspecjalizowanych badań, które polegają na pobraniu próbki krwi i zbadaniu jej pod kątem obecności przeciwciał.
Borelioza – jak leczyć?
Szybka diagnoza jest kluczowym elementem leczenia boreliozy. Wraz z upływem czasu leczenie choroby staje się coraz większym wyzwaniem, dlatego też tak ważne jest szybkie jej wykrycie i odpowiednia reakcja. W zależności od postaci i objawów choroby zależy dobór odpowiedniej najlepszej metody leczenia. Ogólnie mówiąc wyróżnia się dwie metody leczenia boreliozy: zwykłą oraz ILADS.
Standardowa metoda leczenia opiera się na zwalczaniu infekcji bakteryjnej antybiotykami doustnymi lub dożylnymi. Antybiotyki podawane doustnie działają zazwyczaj we wczesnym etapie choroby. Stosowaną substancją czynną w antybiotykach jest doksycyklina, bądź też amoksycylinę lub cefuroksym. Wybór substancji uzależniony jest głównie od wieku i obciążenia organizmu, przykładowo – inną substancję otrzyma dorosły człowiek, a inną kobieta w ciąży lub karmiąca piersią, czy też dziecko.
Antybiotyki dożylne stosuje się głównie w sytuacjach, kiedy choroba obejmie już ośrodkowy układ nerwowy. Terapia ta jest skuteczna, jednak widocznapoprawa może pojawić się zdecydowanie później. Warto jest również wspomnieć, że antybiotyki dożylne mogą wywoływać skutki uboczne jakimi jest obniżenie odporności co w efekcie może skutkować zakażeniem innymi bakteriami niepowiązanymi z boreliozą.
Leczenie zarówno antybiotykami doustnymi, jak i dożylnymi powinna trwać od 14 do około 28 dni.
Metoda ILADS polega na bardzo szybkiej reakcji na zagrożenie wystąpienia objawów choroby. Stosowanie tej terapii opiera się na tym, że pacjentowi podaje się duże dawki antybiotyków przez dłuższy czas, aż do ustąpienia wszelkich symptomów choroby, a także przez okres kilku miesięcy po ustąpieniu objawów, aby wyeliminować wszystkie pozostałości po obecności bakterii w organizmie. Metoda ILADS wyróżnia się tym od pozostałych, że jej założeniem jest to, że bakterie występują w organizmie w różnych postaciach, które mogą przetrwać pod zaprzestaniu leczenia, dlatego kontynuuje się ją nawet po ustaniu objawów boreliozy. Istotne w stosowaniu tej metody jest również fakt żeby starać się wzmacniać organizm probiotykami, witaminami i mikroelementami, które spowodują, że organizm lepiej poradzi sobie z infekcją.
Dbaj o siebie!
Najlepszą ochroną przed zakażeniem chorobą jest przede wszystkim ostrożność i zabezpieczanie newralgicznych miejsc na ciele podczas spacerów. Idąc na łąkę, do lasu czy innego miejsca gdzie żyje dużo owadów, warto jest założyć odzież, która zakryje narażone na ukąszenia części ciała.