Leczenie anaplazmozy

Leczenie anaplazmozy


Leczenie anaplazmozy

Inaczej ludzka anaplazmoza granulocytarna, kiedyś nazywana była ludzką granulocytarną ehrlichiozą. Jest to choroba diagnozowana stosunkowo rzadko. Za jej powstanie odpowiedzialne są baterie Anaplasma phagocytophilum, przenoszone przez kleszcze. Chorobę odkryto w latach 60-tych ubiegłego wieku, została zdiagnozowana u pacjenta ze Stanów Zjednoczonych.

Około 60% przypadków zachorowań na anaplazmozę przebiega bez żadnych objawów. W pozostałych zaś występuje szereg objawów przypominających do złudzenia grypę – zwykle chory sądzi, że właśnie na nią zachorował. Wysoka temperatura, dreszcze, złe samopoczucie, silne bóle głowy, bóle mięśniowe oraz zwiększona potliwość – te zdarzają się najczęściej. Istnieje jednak także grupa objawów związanych z układem pokarmowym. Pojawia się biegunka, mdłości, wymioty oraz bóle brzucha. U części chorych zaobserwowano zapalenie płuc oraz drgawki. Zdarza się również, że dochodzi do powiększenia wątroby oraz do splenomegalii.

U części chorych objawy mogą ustąpić samoistnie. Bywa jednak, że pojawiają się bardzo groźne powikłania, gdy w odpowiednim czasie nie zostanie wdrożone leczenie. Zwykle mamy tutaj do czynienia z niewydolnością nerek, zapaleniem mięśnia sercowego czy wysiękiem osierdziowym. Pacjenci skarżyć się mogą także na jednostronne porażenie twarzy.

Bardzo ważne jest, by leczenie zostało wprowadzone jak najszybciej, w przeciwnym razie bowiem nierzadko powikłania anaplazmozy kończą się śmiercią pacjenta. Najbardziej narażone są osoby starsze, z chorobami autoimmunologicznymi oraz borykające się z obniżoną odpornością. Śmiertelność sięgać może wówczas nawet 10%. W najcięższych przypadkach dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, które skutkuje powstaniem niewydolności wielonarządowej oraz zgonem pacjenta.

 


Napisz do nas

Blumed - Centrum Leczenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny lub wypełnienie poniższego formularza