Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy


Leczenie Boreliozy

Borelioza jest jedną z  choroób odkleszczowych, bowiem to właśnie zwykle ślina i wymiociny kleszcza są jej nośnikiem. Inne nazwy to: choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa. Jest o tyle podstępna, że bardzo często nie daje od razu żadnych charakterystycznych objawów, zaś te, które się pojawiają, interpretować można jako początki przeziębienia.

Istnieje jednak pewien charakterystyczny objaw, który powinien nas zaniepokoić (występuje on w około 30% przypadków). To tak zwany rumień wędrujący, który pojawia się kilka dni, maksymalnie 3 tygodnie po ukąszeniu, znika zaś po upływie miesiąca od tego zdarzenia. Pojawia się poza tym gorączka i znaczne pogorszenie samopoczucia.

Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, bo upływie około roku od ukąszenia borelioza przechodzi w stadium przewlekłe, które daje szereg objawów –lżejszych i tych znacznie poważniejszych. Pojawiać się mogą problemy z widzeniem, mówieniem oraz orientacją przestrzenną, ponadto pacjent miewa bóle głowy, dreszcze, podwyższoną temperaturę ciała czy bóle gardła. Tak naprawdę wczesne rozpoznanie to w tym przypadku klucz do sukcesu i szybkiego rozpoczęcia leczenia. Powikłania są bowiem poważne, nierzadko przynoszą niemożliwe do wyeliminowania zmiany w układzie krwionośnym czy nerwowym oraz zapalenie opon mózgowych.

Chorobę rozpoznano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak specjaliści wiedzą na jej temat coraz więcej. Jeśli chodzi o leczenie, zwykle stosuje się antybiotykoterapię, chociaż w grę wchodzą także metody alternatywne. Czas leczenia jest bardzo różny, może bowiem wynieść kilka tygodni bądź wiele miesięcy. Warto dodać, iż nieleczona borelioza doprowadzić może do śmierci. Pacjenci, u których przez długi czas nie została zdiagnozowana, nierzadko określani są mianem hipochondryków lub zaleca im się wizyty u psychiatry ze względu na to, iż skarżą się na bardzo złe samopoczucie.

Wedle szacunkowych danych aż kilkanaście procent żyjących zwykle w lasach i wysokich trawach kleszczy jest nosicielami tej podstępnej choroby.