Leczenie KZM

Leczenie KZM


Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu Jest to choroba wirusowa ośrodkowego układu nerwowego, przenoszona  przez kleszcze. Na terenie naszego kraju obserwuje się zachorowania na nią od około 70 lat – najwięcej w okolicach Białegostoku, Olsztyna oraz Suwałk. Wirus tego zapalenia mózgu jest flawiwirusem, posiada trzy podtypy: syberyjski, europejski oraz dalekowschodni. Gdy tylko larwa kleszcza ukłuje człowieka, wirus wprowadzany jest do jego organizmu.

Okres utajenia choroby może wynosić nawet 30 dni. Po okresie inkubacji pojawiają się pierwsze objawy – bardzo podobne do występujących podczas grypy. Gorączka, bóle głowy, stawów, brak apetytu, nudności i gorączka trwają zwykle kilka dni. Po upływie mniej-więcej miesiąca od ukąszenia choroba ta przechodzi w kolejne, znacznie poważniejsze stadium. Pojawia się wtedy bardzo wysoka gorączka oraz szereg dolegliwości. W przypadku odmiany oponowej są to: sztywność karku, wymioty, bóle, mięśniowe, niedowłady kończyn.

Bywa jednak, że drugie stadium ma u pacjenta postać mózgową z zaburzeniami świadomości, czucia oraz snu, a także gonitwą myśli lub nawet myślami samobójczymi.

Niezwykle ważne jest to, by chorobę szybko zdiagnozować i rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby przebywające na terenach leśnych. Pełna odporność uzyskiwana jest wtedy, gdy podane zostaną trzy dawki szczepionki w stosownych odstępach czasowych.

Zwykle chory pacjent pozostaje pod obserwacją szpitalną, podawane są mu głównie leki przeciwbólowe oraz środki uzupełniające niedobory wodne i elektrolitowe. Jeśli jest taka potrzeba, otrzymuje on także leki zmniejszające obrzęk mózgu.

Jeżeli kleszczowe zapalenie mózgu ma ciężki przebieg, jego następstwami bywają między innymi: depresja, stałe bóle głowy oraz niedowłady. Ministerstwo Zdrowia dość skutecznie zachęca do szczepień, liczba osób, które z nich korzystają, z roku na rok jest coraz większa.