Leczenie Boreliozy Kraków

No Comments

W ostatnich latach kleszcze są coraz powszechniejsze w naszej strefie klimatycznej. Wraz za wzrostem ich liczebność rośnie liczba ukąszeń. Te ostatnie mogą być dla nas początkiem choroby. Każde ukąszenie niesie za sobą ryzyko zakażenia boreliozą. W tym artykule zajmiemy się skutkami zakażenia bakterią Borrelia oraz głównymi sposobami jej leczenia.

Objawy zakażenia bakterią Borrelia

Leczenie boreliozy KrakówDo zakażenia bakterią Borrelia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza, który jest jego nosicielem. Jednak nie każde  ukąszenie skutkuje zachorowaniem na boreliozę. Jakimi objawami charakteryzuje się zatem ta choroba? We wczesnym stadium choroby są one tożsame z objawami dawanymi przez inne schorzenia. Do typowych objawów zakażenia Borrelią należy rumień wokół miejsca ugryzienia. Ma ono kształt pierścienia lub plamy otaczającej miejsce wkłucia. Rumień występuje w pierwszych dniach do tygodnia od kontaktu z owadem. Występuje on jednak u 40-60% zarażonych boreliozą. Dodatkowo mogą występować objawy takie jak zmęczenie, zawroty oraz bóle głowy. Po pewnym czasie może pojawić się porażenie nerwu twarzowego. Zakażeniumogą towarzyszyć także bóle i problemy z sercem, zapalenie stawów oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Metody leczenia boreliozy

Znane są dwie metody leczenia boreliozy. Pierwsza z nich IDSA, zwana zwykłą.  Druga ILADS budząca wiele kontrowersji wśród specjalistów. Metodę IDSA poleca Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Chorób Zakaźnych. Jest ona zazwyczaj stosowana u nas w Kraju przez lekarzy. Metoda została stworzona przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych. Metodę ILADS rekomenduje Międzynarodowe Towarzystwo do spraw Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych. Na czym polegają te metody? Jakie są różnice między nimi?

Metoda IDSA (standardowa)

Zaleca się w niej podanie antybiotyku dopiero po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Nie jest zalecane rutynowe podawanie leków po ukąszeniu przez kleszcza. Odstępstwo od tej reguły stosuje się w następujących przypadkach:

  • Kleszcz był osobnikiem gatunku I.scapularis i był w ciele człowieka co najmniej 36 godzin
  • Usunięcie kleszcza nastąpiło nie więcej niż 72 godziny temu
  • Na danym obszarze co najmniej 20% kleszczy jest nosicielami B.Burgdorferi
  • Nie ma przeciwwskazań do takiego leczenia.

W takim przypadku podaje się pacjentowi 200 mg doksycykliny. To dawka zapobiegawcza boreliozie dla dorosłego.

Jeżeli wystąpią objawy choremu podaje się jeden antybiotyk w małych, standartowych dawkach przez okres trzech do czterech tygodni. Tym lekiem może być doksycyklina, amoksycylina lub cefuroksym. Po upłynięciu czasu antybiotykoterapii pacjenta uznaje się za wyleczonego Jeżeli niektóre objawy nie ustąpiły to uznaje się je, jako zespół poboreliozowy. Terapię powtarza się tylko w przypadku później boreliozy z objawami stawowymi lub neuroboreliozy, które zostały potwierdzone obecnością krętka w badaniach specjalistycznych. W przypadku nie ustępowania zapalenia stawów oraz, gdy wynik PCR z płynu stawowego jest nadal ujemny to stosuje się leczenie objawowe podając nisko steroidowe leki przeciwzapalne. Należy tu zaznaczyć, iż z im starszą boreliozą mamy do czynienia tym metoda IDSA jest mniej skuteczna.

Metoda ILADS

Nie zakłada ona oczekiwania na pierwsze objawy boreliozy. Leczenie  wdraża się już w przypadku, gdy wysoce prawdopodobne jest to, iż nastąpiło zakażenie Borrelią. Ocenę tą wykonuje się na podstawie następujących wytycznych:

  • Pochodzenie kleszcza z obszarów epidemicznych
  • Był w ciele człowieka kilka godzin
  • Był wypełniony krwią
  • Nie udało się go usunąć w całości.

W takich przypadkach zgodnie z wytycznymi metody ILADS pacjentowi należy podawać antybiotyki przez 28 dni. Zwolennicy tej metody twierdzą, że mniej niszczący skutek dla organizmu wywoła wdrożenie antybiotykoterapii niż pozwolenie chorobie na dalsze rozwijanie się.

Jeżeli borelioza zostanie już zdiagnozowana to specjaliści od tej metody zalecają agresywną terapię. Polega ona na przyjmowaniu kilku antybiotyków przez dłuższy okres czasu, aż do momentu całkowitego ustąpienia objawów choroby. Gdy to nastąpi, pacjent przyjmuje jeszcze antybiotyki przez okres od 2 do 4 miesięcy. Ma to zapobiec pozostawieniu w organizmie form przetrwalnikowych bakterii Borrelia. Dopiero po tym okresie pacjent zostaje uznany za wyleczonego. W związku z tym leczenie może potrwać nawet kilka lat.

Zdaniem fachowców od metody ILADS, niewłaściwieleczona borelioza ma tendencję do nawracania lub przejścia w fazę przewlekłą. Borrelia staje się odporna na leczenie. Pomóc może nam wtedy antybiotykoterapia stosowana dożylnie. Szczególnie, jeżeli choroba przejdzie w boreliozowe zapalenie opon mózgowych oraz boreliozowe zapalenie stawów. W leczeniu tych dolegliwości stosuje się cefriakson, cefotaksym oraz penicylinę. Z nowszych antybiotyków można zastosować imipenem, azytromycynę oraz doksycylinę. Jeżeli choroba ma liczne nawroty należy podać domięśniowo benzylopenicylinę.

Podsumowanie

Każda z tych metod ma swoich zwolenników i przeciwników. Mają też swoje zalety i wady. W metodzie IDSA wadą jest czekanie, a w ILADS to, że stosowana jest ostra antybiotykoterapia, która znacznie osłabia organizm Najważniejsze w tym przypadku jest jednak, by lekarz zastosował taką metodę, która prowadzi do wyleczenia przy jak najmniejszych skutkach negatywnych dla organizmu.

borelioza u dziecka

Borelioza u dzieci

Borelioza w pigułce, czyli czym jest krętkowica kleszczowa? Nazwę tej choroby z pewnością kojarzą wszyscy. Niejednokrotnie przestrzegano przed nią w…
Czytaj dalej
borelioza a ciąża

Borelioza a ciąża

Borelioza to groźna choroba, którą wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, roznoszone przez kleszcze. Choroba może rozwijać się bardzo długo, przez wiele lat nie…
Czytaj dalej
Nowoczesne metody leczenia boreliozy

Nowoczesne metody leczenia boreliozy

Wybór schematu leczenia zależy od wielu różnych czynników, które należy mieć na uwadze przed podjęciem leczenia. Decydując się na określoną terapię,…
Czytaj dalej
Jak leczyć boreliozę

Jak leczyć boreliozę

Borelioza jest chorobą odkleszczową. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza, który jest nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi. Charakterystycznym objawem…
Czytaj dalej
Nowoczesne metody leczenia boreliozy

Nowoczesne metody leczenia boreliozy

Wybór schematu leczenia zależy od wielu różnych czynników, które należy mieć na uwadze przed podjęciem leczenia. Decydując się na określoną terapię,…
Czytaj dalej
Jak leczyć boreliozę

Jak leczyć boreliozę

Borelioza jest chorobą odkleszczową. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza, który jest nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi. Charakterystycznym objawem…
Czytaj dalej
Leczenie boreliozy Warszawa

Leczenie Boreliozy Warszawa

Borelioza stanowi chorobę, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Są to bakterie o dość szczególnych cechach. Z tego właśnie względu, leczenie tej dolegliwości,…
Czytaj dalej

Więcej z bazy wiedzy

Zobacz wszystkie